Blog

Dövme Temizleme ve Bakımı

dovme-temizleme-ve-bakimi.jpg

Dövme bakımı, dövmenin yapımı kadar oldukça önemlidir. İyi ve titiz bir bakım yapılmaz ise, dövme üzerinde isilik, sivilcelenme, kuruluk, enfeksiyon görülebilir; Kısaca dövmeniz doğru bakılmazsa bütün yapılan iş başa dönebilir.

Dövmenizi ve dövme sanatçınızı seçerken gösterdiğiniz önemi bakım konusunda da göstermeniz önemlidir.

DÖVME BÖLGESİ KAPATILMASI

Dövme bittikten sonra dış etkenlerden korumak için streç film ile dövme bölgesi kapatılır. Dövme işlemi sonrası artık o bölge açık bir yaradır ve açık yaralar bakteri üremesi ve enfeksiyon için uygun bir alandır. Dövme bölgesi streç film ile kapatıldıktan sonra 2 saat maximum 3 sonra çıkartmalısınız.

DÖVME TEMİZLEME VE BAKIMI

Streç filmi çıkardıktan sonra ilk iş dövme bölgesini temizlemek. Temiz bir şişeye  içme suyunuzdan koyup içerisine biraz protex antibakteriyel sabun ile karıştırıyorsunuz. Dövme bölgesini hafifçe yıkayıp tekrar içme suyu ile duruluyorsunuz. Dövme bölgesi durulandıktan sonra kağıt havlu ile ovmadan kuruluyorsunuz, dövme bakım kremini ufak bir tabaka şeklinde sürüp yediriyorsunuz.

Dövme yaptırdığınız bölge ilk 3 gün çeşme suyu ile temas etmemeli. Duşa girerken dövme bölgesini vazelin ile kaplayıp streç sararak duş alabilirsiniz.. Duştan sonra vazelini kağıt havlu peçete ile temizleyip tekrar içme suyu ile durulayıp kuruladıktan sonra bölgeye dövme bakım kremini uygulayacaksınız.

DUŞ, HAVUZ, SAUNA VE HAMAM

Duşa girebilirsiniz ancak sıcak su ve sauna salonları dövmenize ciddi zarar verebilir; o yüzden dövme işleminden sonra 2-3 hafta girmemelisiniz. Ayrıca dövme işleminden sonra bir hafta duş jeli veya şampuanın dövme bölgesine değmemesi gerekir. Havuza ise en az üç hafta girilmemelidir.